1.Kombi Nedir?

Kombi konutunuzun veya iş yerinizin ısıtma ve sıcak su gereksinimini karşılayan bir cihazdır. Bu nedenle kısaca Kombi (İngilizcede Combined/Birleşik) olarak adlandırılır

2.Nasıl Bir Cihazdır?

Kombi duvara asılabilen, ebatları küçük, hafif, az yer kaplayan, gerektiğinde kolay taşınabilen, sessiz çalışan, kullanıcıya bağımsız ısınma ve sıcak su konforu sağlayan bir cihazdır.

3.Kombi Yapımında Ne Tür Malzeme Kullanılır?

Kombi yapımında genel olarak Galvanizli çelik, DKP saç, bakır, alüminyum ve plastik malzemelerden yapılmış parçalardan oluşmaktadır.

4.Hangi Parçalardan Oluşmaktadır?

Kombi ana parçalar olarak elektronik kart, pompa, üç yollu vana, brülör, eşanjör, fan ve genleşme tankı, kontrol elemanları, sıcaklık sensörleri ntc, baca sensörü, akış şalteri gibi zorunlu sistem ve emniyet ekipmanlarından oluşmaktadır.

5.Kombinin Avantajları Nelerdir? 

Kombi kullanıcısına bireysel ısınma özgürlüğü sağlamakla beraber kullandığınız kadar ücret ödersiniz. Ayrıca sıcak su kullanım esnasında suyu konforlu ve kesintisiz kullanmanızı sağlar. Sıcak su kullanımı için ayrı bir cihaz kullanmanıza ve ücret ödemenize gerek kalmaz.

6.Kombi Nasıl Mekanlarda Kullanılır?

Kombi günümüze kadar tek daireli kullanımlar için üretilmiş bir cihazdı. Günümüz teknoloji ve sistemleri sayesinde kaskatı uygulamaları ve büyük kapasiteli cihazlar sayesinde daha fazla alan ısıtılabiliyor

7.Kombi Çalışma Prensibi Nasıldır?

Kombi cihazları daha önce sadece sıcak su kullanımında kullanılan şofbenlerde olduğu gibi cihaz içerisindeki bakır borulardan sirkülasyon olan suyun eşanjör vasıtasıyla ısıtılması ilkesi üzerine çalışırlar.

8.Kombi Güvenli Çalışan Bir Cihaz mıdır?

Yeni nesil kombi cihazlar  atık gazın geri tepmesine, içerisinde bulunan suyun aşırı ısınmasına, alevin sönmesine, kış aylarında donmaya ve kullanım esnasında oluşabilecek gaz kaçağına karşı TSE standartlarının öngördüğü her türlü önlem ve tedbirler alınmıştır

9.Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kombi alımı esnasında nasıl bir ürün alacağınız hakkında daha öncede bir izleniminiz yoksa araştırma yapın. Satış büroları tarafından tavsiye edilen cihazın kapasitesinin kullanacağınız yer için yeterli olup olmadığı hakkında bilgi edinin. Sektörde söz sahibi,  geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin. TSE belgesinin olup olmadığı mutlaka öğrenin. Ayrıca kombi alımı sırasında tercihimiz kombinin maliyeti değil, cihazın yakıt tüketim bedeli ve arıza esnasında oluşabilecek servis maliyetlerinin de önemli olduğunu utmayınız.

10.Kaç Çeşit Kombi Vardır? 

Günümüz teknoloji ile üretimi yapılan kombiler çalışma prensibine göre bacalı, hermetik ve yoğuşmalı olmak üzere üç çeşittir.

11.Kombileri Birbirinden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Günümüzde kullanılan kombiler çalışma prensipleri ve istenilen şartlara göre aynı özelliklere sahip olmakla beraber markaların kendilerine has geliştirdikleri kontrol sistemleri ve kullanıcılara hitap eden konfor özelliklerine göre değişmektedirler.

12. Bacalı Kombi ile Hermetik Kombi Arasındaki Fark Nedir?

Bacalı kombilerin atık gaz sistemlerinde fan yoktur. Cihazda oluşan Atık gaz, sıcaklıktan dolayı genleşerek yükselir ve baca vasıtasıyla atmosfere atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazlarının kullanılacağı ortamda standartlara uygun yapılmış bir bina bacası mutlaka bulunmalıdır. Hermetik kombilerde ise cihazda oluşan atık gazı atmosfere atmak için içerisinde fan bulunmaktadır. Atık gaz fan yardımıyla bağlı bulunduğu baca aparatı yardımıyla iç borudan atmosfere atılırken, dış borudan ise yanma sırasında kullanılan temiz hava yanma odasına çekilir.

13.Kullnım İçin Hangi Kombiyi Tercih Etmeliyim?

Cihazın kullanılacağı ortamın bulunduğu binada standartlara uygun yapılmış müstakil baca mevcut ise bacalı kombiyi de kullanabilirsiniz fakat hermetik kombi her zaman daha güvenli ve kuruluş itibariyle daha pratiktir.

14.Yoğuşmalı Kombilerin Özelliği Nedir?

Yoğuşmalı kombilerin en önemli özelliği baca eğimi sayesinde atık gaz içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave verim artışı ve enerji kazanırlar. Bu özellikte biz kombi kullanıcılarına az maliyetle çok verim almamızı sağlar.

15.Maliyeti Diğerlerine Göre Yüksek midir?

Yoğuşmalı kombiler gerek cihaz fiyatlarının yüksek olması, gerekse düşük sıcaklıkta çalışmasından dolayı sistemde takılı olan radyatör fazlalığından dolayı ilk yatırım maliyeti yüksektir.


16.Kombi Kurulumu Çok Vaktimi Alır mı?

Kombinin kullanılacağı alanın tesisatı hazır ise çok fazla vaktinizi almaz. Kombinin montajı çok pratik bir cihazdır.

17.Kombiler Yalnızca Doğal Gazla mı Çalışır?

Kombiler doğal gazın yanı sıra LPG ile de çalışabilen cihazlardır.

18.Kombilerin Montajı Nerelere Yapılır?

Günümüzde kullanılan kombiler açık balkona ve dış duvarlara monte edilemezler. Açık balkona monte edilecek kombi içinkombi dolabına ve bağlı olduğu tesisatın ısı yalıtımına ihtiyacı vardır. Montajı yapılmak istenilen mekanın havalandırılması ile ilgili gaz kuruluşları tarafından belirlenmiş kurallar ve şartnameler yerine getirildiği taktirde kapalı alanlara da montajı yapılabilir.

19.Kombiyi Kurduğum Balkonun Camekânlı Olması Gerekli midir?

Camekanlı ve plastik malzemelerle kapatılmış balkonlara kombi montajı yapılabilr ancak gaz kuruluşu tarafından belirtilen yeterli havalandırma yapılmalıdır.

20.Kombilerin Isı Kapasiteleri Nedir?

Ülkemiz şartlarında 100 – 200 m2 alan için kullanılan kombiler 17000 kcal/h ile 28000 kcal/h olarak değişmektedir.

21.Kombinin Ömrü Ortalama Ne Kadardır?

Günümüz şartlarında kullanılan kombiler periyodik bakım süreci geçirmek şartıyla, Sanayi Bakanlığı tarafından  15 yıl olarak belirlenmiştir.

22.Kullanımı Karmaşık mıdır?

Kombiler kullanımı çok basit cihazlardır, kullanımı normal ev cihazları (çamaşır veya bulaşık makinesi) kullanımı kadar kolaydır.

23.Kombim Arızalandığında Ne Yapmalıyım?

Kombiniz arızalandığı zaman arıza ışığı yanar veya çalışmadan beklemeye geçer bu durumda cihazınızın alımı sırasında verilen kullanım kılavuzunu kontrol ederek müdahale etmeye çalışırsınız. Müdahale sonucu cihazınızda değişiklik olmuyor ise çağrı merkezimizi arayarak canlı destek alabilir, yine de cihazda değişiklik olmuyor ise servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

24.Yabancı Cihazlarla İlgili Sorunları Kime Bildirmeliyim?

Günümüz koşullarında kullanılan cihazları bir çoğu yabancı patentlidir. Bu cihazların kullanımıyla ilgili yaşadığınız sorunları ilk olarak aldığınız firmaya bildirmelisiniz. Sorun çözülmüyor ve size yardımcı olunmuyor ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı il/ilçe hakem heyetlerine müracaat ederek haklarında şikayetçi olabilirsiniz.

25.Sadece Sıcak Su Kullanmak İstediğimde Ne Yapmalıyım?

Kombi cihazları yaz ve kış konumu olmak üzere iki farklı şekilde çalıştırılabilir. Sadece sıcak su kullanımı için cihazınızı yaz konumuna getirmeniz yeterli olacaktır.

26.Isınmanın En Ekonomik Yolu Kombi midir?

Kombi cihazı kullanıcılarına bağımsız ısınma konforu sağlamaktadırlar. Kullanıcılar istedikleri sürede istedikleri kadar ısınma sağlayabilirler. Merkezi olarak kullanılan sistemler büyük binalar olduklarında maliyet daha az olacak ama kişisel kullanım konforu olmayacaktır.

27.Yatarken Kombi Kapatılmalımıdır?

Cihazınızın ısıttığı alanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısı almak yeterli olacaktır. Yatarken kapatılan kombiler çalışma sırasında kullanılan alanın duvarlarının ısınması ve ısının ortamda kalması biraz zaman alacaktır. Buna bağlı olarak enerji tüketimimiz artacaktır.

28. Kombiyi Sürekli Kullanmak Zararlımıdır?

Kombinin kış aylarında sürekli kullanılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Aksine evimizin ısınması ve enerji tüketimi açısından faydası vardır.

29.Sürekli Çalışan Ortamda Yeterli Isınma Sağlanamıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Kombinin sürekli çalıştırıldığı ortamda yeterli ısınma sağlanamıyorsa kombinizin kapasitesi düşük olabilir, evinizin ısınma yönünden izolasyonu yeterli olmaya bilir, sistemde kullanılan radyatör büyüklükleri yeterli olmaya bilir, tesisatın sirkülasyonunu sağlayan pompa devri düşük olabilir.

30. Kombimin Yaz Konumunda Çalışması İçin Su Basıncı Ne Olmalıdır?

Günümüzde kullanılan kombilerin içerisinde bulunan basınç sensörleri sayesinde cihazın susuz çalışma emniyeti sağlanmıştır. Fakat kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken husus kombinin su basıncıdır. Yaz konumu Kış konumu gözetilmeksizin kombinin su basıncı 1,5bar olmalıdır.

32.Kombi Sadece Sıcak Su Amaçlı Kullanılabilir mi?

Kombiler ürerim esnasında yaz konumu ve kış konumu olmak üzere iki konumda çalışmaya programlanmıştır. Merkezi ısıtma sistemi kullanılan bir konutta sıcak su kullanımı için kombi kullanılabilir.

33.Isınma Esnasında Kullanılmayan Radyatör Kapatılabilir mi?

Kombi çalışma prensibi gereği sistemdeki suyu bir pompa yardımıyla devir daim ettirir. Devir daim pompasının sağlıklı çalışması için en az üç metre radyatörün çalışması önerilmektedir. Radyatörlerin kapatılmasının enerji tüketimi açısından fazla karlı olmayacağı bilinmelidir.

34.Merkezi Sistemden Kullanılan Tesisata Kombi Montajı Yapılır mı?

Teknik olarak kullanılmasında bir sakınca yoktur yalnız merkezi olarak çalışan sistemde var olan pislik ve pis sular temizlendikten sonra kullanılması tavsiye edilir.

35.Kombilerin Garanti Süresi ne Kadar dır?

Kombilerin Garanti süresi Sanayi Bakanlığının belirlemiş olduğu gibi minimum iki yıldır. Anacak satıcı firmaların iki yıldan az olmamak şartıyla kendilerinin belirleyeceği garanti süreleri olabilir.  Kombi garanti süreleri cihazın montajından sonra yetkili bursa kombi servisi tarafından gerçekleştirilen kontroller neticesinde devreye alımı yapılarak başlatılır.

36.Kombimin Bakımı Nasıl Olur?

Kombinizin sağlıklı çalışması için periyodik olarak cihazınızın bakımını yaptırmanız gerekmektedir. Periyodik bakım süreci yılda bir kez olmak kaydıyla yıl içerisinde Mart-Eylül ayları arasında yapılmaktadır.

37.Tesisatta Tıkanma Olursa Kombim Bozulur mu?

Tesisatınızdaki tıkanıklar kombinize zarar vermemektedir. Tıkalı olan hattın ısı verimi düşer.

48.Kombinin Ortalama Isı Ayarı Kaç Derecede Olmalıdır?

Kombi ısı ayarı cihazın bağlı olduğu tesisatın türüne kullanılan boru çağlarının yeterliliğine, binanızın ısı yalıtımına ve tesisatta bulunan radyatörlerinizin büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.

41. Kombinin Su Basıncı Sıfırlanırsa Kombi Çalışır mı?

Günümüzde kullanılan kombilerin hemen hemen hepsinde su basıncını kontrol etmek için basınç sensörleri kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak belirli bir seviyenin altında su bulunan kombiler çalışmaz. İdeal su basıncı 1,5 bardır.

42.Kombide Yaz / Kış Konumu ne Demektir?

Tüm kombilerde yaz ve kış konum düğmesi mevcuttur. Kış konumunda iken  kombi  ayarlanan sıcaklıkta kalorifer tesisatın ısıtır sıcak su açıldığı anda kalorifer tesisatını ısıtmayı durdurarak sıcak su ısıtmaya başlar. Yaz konumunda ise kombi sadece sıcak su açıldı anda devreye girerek sıcak suyu ısıtmaya başlar.

43.Bir Kombi Kullanılarak Kaç Daire Isıtılır?

Cihazınızın kapasitesine ve cihazın ısıtacağı ortamın m2 sine bakılarak tabi ki ısıtabilir.

44.Türkiye’ye ilk Kombi Kullanımı ne Zaman Başlamıştır?

Türkiye ilk olarak kombi kullanımına 1988yılında Ankara’da başlamıştır.

45.Oda Termostatı Kullanmalı mıyım?

Kombi kullanılan yerlerde oda termostatı kullanımı her marka tarafından önerilmektedir. Oda termostatı kullanılmayan cihazlarda cihaz radyatörlerinizin içerisinde bulunan suyun sıcaklığına göre çalışmaktadır. Oda termostatı kullandığınızda cihaz suyun sıcaklığı bir kenara bırakıp oda sıcaklığınıza göre çalışır buda cihazın gereksiz yere çalışma sayısını sıfıra indirmektedir.